Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPonad jedna piąta polskiego PKB pochodzi z Mazowsza

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-26 14:59:49
mazowsze, warszawa, gospodarka, firmy, pkb

Ponad jedna piąta polskiego PKB wytwarzana jest na Mazowszu - wynika z opublikowanego raportu GUS. Najmniejszy udział mają województwa świętokrzyskie, podlaskie, lubuskie i opolskie.

"Dane GUS pokazujące potencjał Mazowsza oraz siłę działających na terenie województwa firm są konkretnym argumentem w naszej walce o zmianę ustawy o +janosikowym+. Firmy, które wypracowują blisko 22 proc. polskiego PKB, płacą podatki na Mazowszu i mają prawo oczekiwać, że te pieniądze tu zostaną i będą pracować na rozwój właśnie tego regionu. Tymczasem te środki są przekazywane do innych województw. Czas to zmienić" - ocenił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Zgodnie z szacunkami - według województw w 2013 r. - Mazowsze ma największy wpływ na PKB kraju. GUS podaje, że to województwo odpowiada za 21,9 proc. PKB.

Na kolejnych miejscach znalazły się woj. śląskie (12,5 proc.), wielkopolskie (9,7 proc.), dolnośląskie (8,5 proc.), małopolskie (7,7 proc.) i łódzkie (6,1 proc.). Na końcu stawki znalazły się takie województwa jak warmińsko-mazurskie (2,7 proc.), świętokrzyskie (2,4 proc.), podlaskie (2,3 proc.), lubuskie (2,2 proc.) oraz woj. opolskie (2,1 proc.).

Według Struzika dane GUS pokazują "olbrzymią siłę ekonomiczną Mazowsza". "Będziemy dalej inwestowali, wspierali rozwój przedsiębiorczości i wykorzystywali środki europejskie tak, aby Mazowsze w kolejnych latach także było liderem" - zapewnił marszałek województwa.

Zgodnie z raportem, również PKB przypadające na jednego mieszkańca jest największe w woj. mazowieckim i wynosi 68 tys. 682 zł. To 159,1 proc. średniej krajowej. (PAP)