Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWszystko dla eksportera

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-24 13:46:04
mazowsze, eksport, gospodarka

Wartość eksportu z Mazowsza przekracza rocznie 90 mld zł. Przeważają produkty rolno–spożywcze, w tym wyroby ze zbóż i mąki oraz przetwory z warzyw oraz owoce z dużym udziałem jabłek.

Na Mazowszu działania związane z obsługą inwestora i eksportera oraz promocją gospodarczą regionu prowadzone są przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE), funkcjonujące w strukturze Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Agencja jest podmiotem prawa handlowego, a jej jedynym akcjonariuszem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Misją Agencji jest kreowanie i wspieranie rozwoju społeczno - ekonomicznego Mazowsza oraz wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego.

To właśnie COIE jest miejscem pierwszego kontaktu dla przedsiębiorców mazowieckich, podejmujących i realizujących działalność eksportową oraz przedsiębiorców zagranicznych, zainteresowanych inwestowaniem w województwie wynika z przedstawionego w 2013 roku przez bank Pekao SA „Raportu o sytuacji mikro i makro firm w roku 2013”.

Jednym z projektów realizowanych przez COIE jest Projekt pn. „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów”. COIE świadczy usługę informacyjną pro-eksport skierowaną do eksporterów.

Ponadto, organizowane są dla przedstawicieli przedsiębiorstw spotkania informacyjne poświęcone takiej tematyce jak: tworzenie strategii eksportowej przedsiębiorstwa, dokumentacja w handlu międzynarodowym, formalności celne w eksporcie oraz wymianie wewnątrzwspólnotowej, VAT w eksporcie oraz wymianie wewnątrzwspólnotowej, metody płatności w transakcjach z zagranicą, zabezpieczenie należności w transakcjach z zagranicą, certyfikacja wyrobów eksportowanych poza UE.

Mazowiecki przedsiębiorca zgłaszający się do COIE może liczyć m.in. na otrzymanie oferty współpracy z zagranicy.

Agencja Rozwoju Mazowsza zachęca ponadto przedsiębiorców do rejestracji w internetowej bazie Made in Mazovia, której celem jest promocja mazowieckiej oferty eksportowej. Rejestracja w bazie Made in Mazovia jest bezpłatna. Dzięki rejestracji w bazie przedsiębiorca zyskuje zarówno dostęp do ofert z całego świata, jak również informację o różnego rodzaju krajowych oraz zagranicznych przedsięwzięciach gospodarczych.