Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMazowieckie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-02 10:51:21
mazowsze, warszawa, ludność

Mazowsze leży w centralnej i północno–wschodniej Polsce, w środkowym biegu największej polskiej rzeki, Wisły.

Panorama Warszawy, PAP/Leszek Szymański

 

Nazwa regionu wywodzi się od słowa „Maz„ oznaczającego, według różnych wersji, tereny błotniste, lub człowieka je zamieszkującego.

Województwo mazowieckie zajmuje 35,6 tysięcy km kw. - więcej niż wynosi powierzchnia Belgii, co czyni je największym w kraju. Jednocześnie należy do najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie województw w kraju.

Mazowieckie to aglomeracja warszawska z największym miastem w kraju – stolicą Polski, Warszawą.

 

Na listę UNESCO trafiła warszawska Starówka, pieczołowicie odbudowana po II wojnie światowej, PAP/Jacek Turczyk

 

Mazowsze jest też najludniejszym wśród województw, mieszka tu prawie jedna siódma ogółu Polaków. 85 miast, 42 powiaty, 314 gmin i ponad 9000 wsi zamieszkuje łącznie ponad 5 301 tysięcy osób, w tym 3,4 mln w miastach, natomiast na obszarach wiejskich 1,8 mln. Na kilometr kwadratowy wypada 149 mieszkańców, co sprawia, że województwo jest trzecim pod względem gęstości zaludnienia.

 

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

 

W samej Warszawie żyje ponad 1,7 mln osób, czyli 33 procent ludności województwa. Poza Warszawą, inne duże miasta regionu to: Radom, w którym mieszka 227 tys. osób, Płock – 126 tys., Siedlce – 77 tys., Ostrołęka – 54 tys. oraz Ciechanów – 46 tys.

Województwo Mazowieckie w obecnym kształcie istnieje od 1999 roku. W skład utworzonej wówczas jednostki weszły tereny dawnych województw: warszawskiego, większość obszarów ostrołęckiego, radomskiego, ciechanowskiego, siedleckiego, płockiego oraz nieduże części bialskopodlaskiego i łomżyńskiego. Mazowsze graniczy z województwami : kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i łódzkim.

 

Znani i uznani

 

W literaturze Polski Mazowsze zajmuje miejsce szczególne: z Warszawą oraz podwarszawskimi miejscowościami związanych było wielu twórców. W XVI w. w Czarnolesie tworzył Jan Kochanowski, ojciec poezji polskiej. Na Mazowszu żywiołowo rozwijało się w XVII w. pamiętnikarstwo i literatura szlachecka. W Żelazowej Woli przyszedł na świat najwybitniejszy polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Jego utworów były często inspirowane folklorem regionu. Muzyka Chopina jest przemawiającą do każdego odbiorcy kwintesencją polskiego romantyzmu.

 

https://regiony.poland.gov.pl/mazowieckie/Dziedzictwo,i,kultura,114.html

http://www.warsawtour.pl/o-warszawie/znane-osoby-zwi-zane-z-warszaw-3916.html

 

Kultura

 

Warszawa jest kulturalnym centrum kraju. Niemal codziennie można tu liczyć na zwiedzenie ciekawej wystawy, wizytę w teatrze lub promocję książki.

Trudno wyliczyć wszystkie atrakcje stolicy Polski. Na listę UNESCO trafiła Starówka, wraz Zamkiem Królewskim, pieczołowicie odbudowane po całkowitym prawie zburzeniu przez Niemców podczas II wojny światowej. O wielowiekowej historii miasta świadczy też zespoły pałacowo-parkowe: Łazienki Królewskie czy Wilanów. Miłośnicy sztuki docenią zbiory m.in. Muzeum Narodowego, a historii Muzeum Powstania Warszawskiego. Międzynarodowe uznanie zdobyło – otwarte w 2014 roku - Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Warszwskie Muzeum Historii Żydów Polskich zdobyło międzynarodowe uznanie, PAP/Jacek Turczyk

 

Niektóre z organizowanych tu imprez zdobyły światowe uznanie np.: Międzynarodowe Biennale Plakatu, Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” czy Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

 

www.wilanow-palac.art.pl

www.lazienki-krolewskie.pl

http://www.mnw.art.pl/o-muzeum

http://www.polin.pl

www.zamek-krolewski.pl

http://www.warsawtour.pl/zabytki-i-inne-atrakcje.html

 

W Warszawie swoje projekty zrealizowali słynni na świecie architekci. Autorem wieżowca przy Złotej 44 jest Daniel Libeskind, PAP/Leszek Szymański

 

Drapacze chmur

 

Warszawa jest największym placem budowy w kraju. Powstają tu ambasady (najciekawsze: holenderska, niemiecka, brytyjska), biurowce (Agora, Metropolitan) i wieżowce oraz gmachy publiczne (Giełda, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Sąd Najwyższy). W mieście swoje projekty zrealizowali słynni na świecie architekci. Autorem wieżowca przy Złotej 44 jest Daniel Libeskind, amerykański architekt polskiego pochodzenia. A autorem centrum biurowo-handlowego Metropolitan w Warszawie jest nagrodzony architektonicznym noblem – nagrodą Pritzkera – Norman Foster.

Warszawa jest więc dziełem XX i XXI wieku, ale nie brak tu przykładów wysokiej klasy architektury poprzednich epok. Ich rezerwatem jest przede wszystkim Trakt Królewski. Wzdłuż niego i w najbliższej okolicy króluje barok i rokoko. Kościoły i pałace rozkwitały dzięki mecenatowi szlachty. Od chwili przeniesienia stolicy do Warszawy (1596 r.), każdy ród, który dbał o swoje wpływy musiał mieć tu siedzibę.

Najwspanialsze rezydencje to obecny Pałac Prezydencki, Pałac Ostrogskich oraz Pałac Krasińskich. Nieopodal traktu znajdują się też klasycystyczne pamiątki czasów ostatniego króla – Stanisława Augusta, takie jak Łazienki Królewskie czy zbór ewangelicki przy placu Małachowskiego. Lata 1815-1830, gdy Warszawa była stolicą marionetkowego Królestwa Polskiego, to czas budowy wielkich gmachów publicznych. Antonio Corazzi zaprojektował wtedy zabudowę placu Bankowego, Pałac Staszica i naprawdę wielki Teatr Wielki.

Mazowsze, nie tylko, z powodu oczywistej dynamiki Warszawy, należy do najszybciej zmieniających się regionów kraju. W ostatnich latach panoramę Warszawy zmieniły liczne drapacze chmur. Nadal jednak najwyższym budynkiem w stolicy i Polsce pozostaje Pałac Kultury i Nauki o wysokości całkowitej 237 metrów. Nawet zdecydowani przeciwnicy architektury socrealistycznej przyznają, że to właśnie taras, niecierpianego przez nich z różnych, także politycznych, przyczyn, „Pekinu”, zapewnia niepowtarzalną możliwość obejrzenia panoramy Warszawy.

 

Najwyższym budynkiem w stolicy i Polsce jest Pałac Kultury i Nauki o wysokości całkowitej 237 metrów, PAP/Jacek Turczyk

 

www.warsawtour.pl/o-warszawie/architektura-warszawy-3723.html?page=0,1

 

Młodzi zdolni

 

Największy w kraju potencjał intelektualny Mazowsza zawdzięcza kilkunastu wyższym uczelniom państwowych i kilkudziesięciu prywatnym, na których kształci się ponad 300 tys. studentów, w tym ok. 4 tys. cudzoziemców.

Największy polski uniwersytet i największa politechnika znajdują się w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim studiuje 56 tys. osób, a na Politechnice Warszawskiej 36 tys. Inne znane stołeczne uczelnie to Szkoła Główna Handlowa (11 tys.) i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (23 tys.) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (9 tys.). W stolicy są również: Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Szkoła Główna Służby Pożarniczej i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Akademia Teatralna, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Obrony Narodowej. Poza Warszawą szkolnictwo wyższe rozwija się we wszystkich większych miastach województwa.

Radom jest drugim po Warszawie ośrodkiem akademickim na Mazowszu. Szkolnictwo średnie w Radomiu reprezentuje kilkanaście placówek, które m.in. przygotowują w zawodach budowlanych, rolniczych, odzieżowych, elektronicznych i samochodowych. Pięć szkół wyższych kształcących 20 tysięcy osób znajduje się na terenie subregionu ostrołęcko-siedleckiego. W subregionie ciechanowsko-płockim jest osiem szkół wyższych, w których wiedzę zdobywa 18 tys. studentów.

W Płocku najbardziej prestiżową uczelnią jest Szkoła Nauk Technicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej m.in. z wydziałami Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii.