Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMakieta z widokiem na Płock

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-25 14:58:39
mazowieckie, płock, historia, makieta

Znajdująca się w Muzeum Mazowieckim w Płocku makieta tego miasta, przedstawiająca wiernie odtworzone jego układ urbanistyczny i zabudowania z ok. 1800 r., to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Powierzchnia makiety to ok. 40 metrów kw.

Makieta w skali 1:160 została zbudowana w 2010 r. i prezentowana jest na multimedialnej ekspozycji „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy”, jednej z najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców miasta i turystów.

„Makieta powstała na podstawie zachowanych planów urbanistycznych Płocka i ikonografii miasta z przełomu XVIII i XIX wieku, a także prowadzonych tam prac archeologicznych, w tym w latach 90. XX wieku” – powiedziała PAP Life Małgorzata Kwiatkowska z płockiego Muzeum Mazowieckiego. Dodała, że prace nad makietą, która została wykonana w specjalistycznej firmie w Zgierzu, trwały dwa lata.

Uwagę oglądających makietę przyciąga położenie miasta na wysokiej nadwiślańskiej skarpie i najstarsza jego część wraz zabytkami Wzgórza Tumskiego. Zobaczyć można m.in. wiernie odtworzoną bryłę katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowanej w latach 1130-44 i przebudowanej w XVI wieku oraz gmach najstarszej polskiej szkoły, istniejącej nieprzerwanie do chwili obecnej od 1180 r. Są też kościoły: farny św. Bartłomieja, wzniesiony w XIV wieku i przebudowany na początku XVIII wieku oraz wybudowane w XVIII wieku kościół św. Jana Chrzciciela i zabudowania Wyższego seminarium Duchownego.

„Makieta odtwarza idealnie układ i proporcje ulic oraz zabudowań Płocka z okresu ok. 1800 r. Nawiązuje w ten sposób do zmian w urbanistyce i architekturze miasta, które rozbudowywało się od czasów średniowiecza i króla Kazimierza Wielkiego do końca XVIII wieku. Na początku XIX wieku średniowieczny mur obronny okalający Płock został rozebrany i kształt miasta zaczął się zdecydowanie zmieniać” – podkreśliła Kwiatkowska.

Ekspozycja „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy”, której częścią jest makieta, prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski w okresie panowania Władysława I Hermana (1043-1102) i Bolesława III Krzywoustego (1086-1138), od założenia grodu po II połowę XX wieku. Najstarszą część eksponatów stanowią artefakty pochodzące z wykopalisk, w tym średniowieczna ceramika, monety i uzbrojenie. Jest też rekonstrukcja drewnianej palisady średniowiecznego grodu oraz wnętrz mennicy z XVI wieku.

Oglądając makietę Płocka zwiedzający słyszy odtwarzaną multimedialnie historię miasta i jego zabytków. Symultanicznie każda część makiety jest dodatkowo oświetlana. Dzięki temu widz odnosi wrażenie zwiedzania miasta. Podobny efekt daje, odwołująca się do okresu przełomu XIX i XX wieku, wyświetlana w naturalnych rozmiarach sekwencja przechodniów przemierzających ulice Płocka.

Muzeum Mazowieckie w Płocku powstało w 1821 r. jako Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego. Placówkę utworzyło założone rok wcześniej Towarzystwo Naukowe Płockie, najstarsza tego typu instytucja w Polsce. Muzeum zostało zamknięte po Powstaniu Styczniowym i wznowiło działalność na początku XX wieku. W 1963 r. po przeprowadzce odrestaurowanego średniowiecznego opactwa pobenedyktyńskiego zdecydowano, iż ze względu na charakter zbiorów, placówka specjalizować się będzie w sztuce secesji. Obecnie muzeum posiada jedną z największych w kraju kolekcji rzemiosła, malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski.

W 2005 r. muzeum przeprowadziło się do wyremontowanej secesyjnej kamienicy w centrum miasta. W 2009 r. wybudowano nowe skrzydło placówki, gdzie rok później otwarta została stała ekspozycja historyczna, odwołująca się do X wieków historii Płocka. (PAP)