Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZ łosiem na Nizinie Mazowieckiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-26 12:58:53
mazowieckie, turystyka, przyroda

Na Mazowszu jest sześć parków krajobrazowych i ponad tysiąc rezerwatów przyrody. Charakterystyczne dla pejzażu regionu są bociany: co czwarty europejski bocian zamieszkuje tereny Polski, a zakładane na dachach domostw gniazda tych ptaków są typowym składnikiem mazowieckiego krajobrazu.

Województwo leży na Nizinie Mazowieckiej, jednej z największych pod względem powierzchni krain Polski. Krajobrazy mazowieckie są dość urozmaicone. Tworzą je polodowcowe równiny, wysoczyzny i jeziora, liczne doliny rzek i rzeczek, można też napotkać spore kompleksy piaszczystych wydm śródlądowych. Najniższy punkt regionu znajduje się na Wiśle koło Płocka i jest wyniesiony zaledwie na wysokości 52 metrów nad poziom morza. Najwyższym punktem jest wysoka na 408 metrów nad poziomem morza góra Altana na Garbie Gielniowskim koło, znanego skądinąd z malowniczych ruin zamku, Szydłowca.

Przez Mazowsze płyną liczne rzeki i strumienie, a największą z nich jest Wisła – jedna z ostatnich dużych rzek kontynentu, które nie są uregulowane i zachowały w wielu miejscach naturalny wygląd.

Mazowsze przyciąga turystów, w tym tych z zagranicy, czterema zachowanymi puszczami: Białą, Kozienicką, Kurpiowską i Kampinoską. Ta ostatnia znajduje się na przedmieściach stołecznej Warszawy, co jest fenomenem na skalę europejską. Od 1959 roku stale powiększany obszar (liczący obecnie ponad 380 km kwadratowych puszczy) jest chroniony jako Kampinoski Park Narodowy uznany także za rezerwat biosfery UNESCO. Największym żyjącym tu zwierzęciem jest łoś umieszczony w logo parku.

 

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

 

Puszcze nie są jedynymi przyrodniczymi atrakcjami turystycznymi regionu. Wodniakom na pewno spodoba się Jezioro Zegrzyńskie, sztucznie utworzony przed półwieczem zbiornik na Narwi położony w pobliżu Warszawy. Ma on powierzchnię ponad 30 kilometrów kwadratowych i długość ponad 40 km i jest jednym ulubionych miejsc letniego wypoczynku warszawiaków.

 

https://regiony.poland.gov.pl/mazowieckie/Przyroda,112.html

http://chopin.museum/pl/