Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNordic walking w środku puszczy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-05-14 14:50:48
mazowieckie, turystyka, las, nordic walking

Nordic walking w środku Puszczy Kozienickiej? Dlaczego nie. Miejscowi leśnicy od kilku lat promują ten rodzaj aktywności fizycznej, który przywędrował do nas Finlandii i przypadł do gustu wielu Polakom.

Leśnicy zachęcają do tej formy aktywności o każdej porze roku, a szczególnie zimą, gdy brakuje nam ruchu i świeżego powietrza. „Leśne ścieżki to świetne miejsce do uprawiania nordic walking. Coraz więcej osób przyjeżdża do nas z kijkami i maszerując, cieszy się urokami lasu” – zapewnia nadleśniczy Jan Komorowicz z nadleśnictwa w Kozienicach (Mazowieckie).

Maszerować można samemu, ale także w grupie. Leśnicy zapraszają na cykliczne wspólne marsze, np. na coroczny Mikołajkowy Nordic Walking po Puszczy Kozienickiej.

Marsz z kijkami można opanować na podstawowym poziomie w bardzo krótkim czasie. Mogą go uprawiać wszyscy, bez względu na wiek, wagę i sprawność fizyczną.

Ci, którym zależy na dobrej kondycji fizycznej, będą zadowoleni, bo jak pokazują badania, marsz z kijkami uaktywnia 90 proc. mięśni całego ciała, podczas gdy np. jogging - tylko 60 proc. Ci zaś, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, powinni także chwycić za kijki. Podczas treningu nordic walking organizm spala od 400 do 450 kalorii na godzinę, podczas gdy tradycyjny marsz pochłania w tym samym czasie znacznie mniej, bo około 280 kalorii na godzinę.

Przy okazji marszu można zobaczyć malownicze o każdej porze roku zakątki Puszczy Kozienickiej. Marsz rozpoczyna się przy ścieżce prowadzącej do "Królewskich źródeł". Według miejscowej tradycji pił z nich wodę król Władysław Jagiełło. Dawny polski władca często polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej, a stacjonował w pobliskiej Jedlni. W opinii okolicznych mieszkańców, woda z "Królewskiego źródła", ma specyficzne właściwości smakowe i zdrowotne, ze względu na dużą zawartość składników mineralnych.

Ścieżka ma długość 3 km. Na długości około 500 m biegnie wzdłuż malowniczo meandrującej rzeczki Zagożdżonki. Rozlewiska rzeki można podziwiać z tarasu widokowego i pomostów. Ścieżka składa się z trzech łączących się fragmentów, możliwych do zwiedzania oddzielnie. Na początku trasy ścieżki znajduje się parking leśny z miejscem do wypoczynku.

Puszcza Kozienicka to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju. Jest położona ok. 80 km na południe od Warszawy. "Królewskie Źródła" znajdują się w pobliżu Kozienic. (PAP Life)